Klobáskové nadělení |
Steatóza jater neboli ztučnění jater je relativně časté onemocnění postihující jaterní tkáň. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození jater.
Existuje mnoho příčin, které tento proces vyvolají. Nejvýznamnější a nejčastější příčinou je nadměrné požívání alkoholu. Vyšší riziko usazování tuku v játrech mají obézní lidé s vysokým cholesterolem v krvi. Více ohrožení jsou i lidé s neléčenou či špatně léčenou cukrovkou 1. a 2. typu. Steatózu jater může způsobit rovněž požívání některých sloučenin, jde o některé léky (například kortikoidy) a jedy (muchomůrka zelená).
Příznaky steatózy
Nealkoholická steatóza se obvykle nijak neprojeví, probíhá tedy skrytě. Její nález je náhodný. V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří, někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava, střídání zácpy s průjmem.
Akutní alkoholická či těhotenská steatóza probíhají závažněji. Zpočátku dominuje únava, nevolnost a zvracení, v pozdějším vývoji se objeví žloutenka, poruchy vědomí, selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce a stav může vyústit v koma.
Prevence a léčba steatózy
Steatóza je víceméně civilizační onemocnění, nejlépe je možno mu předejít snížením obsahu tuků a cukrů ve stravě, snížením tělesné váhy, správnou kontrolou cukrovky a omezením alkoholu.
Léčba této nemoci závisí na příčině. Pokud je vyvolána alkoholem, je nutné zanechat pití alkoholu a dodržovat dietetická opatření se snížením tuků ve stravě. U těhotenské steatózy, která probíhá akutně, je stav buď zvládnutelný nebo je nutné ukončení těhotenství.
U steatózy vznikající na podkladě obezity nebo primární metabolické poruchy jater je obvykle vhodné zahájit správnou dietu nejen s cílem snížení váhy, ale také úpravou krevních hodnot tuků a cukrů, především u diabetiků. V některých případech jsou indikována tzv. hepatoprotektiva, což jsou léky chránící jaterní buňky před toxickým poškozením a zvyšují detoxikační kapacitu jater.
Příznaky jaterního selhání
Výše popsané změny způsobí typické příznaky jaterního selhání
Jidelna Natural výběr diety |
- ascites (přítomnost tekutiny v břišní dutině, způsobena nedostatkem bílkovin v krevní plasmě a zvýšeným portálním tlakem)
- otoky
- anémie
- zvýšená krvácivost
- krvácení do trávicího traktu
- jícnové varixy
- selhání ledvin (hepatorenální syndrom)
- jaterní encefalopatie - poruchy funkce CNS
- poruchy metabolismu (hypoglykémie nebo naopak hepatogenní diabetes)
- hormonální poruchy
- zadržování vody a sodíku
- hypokalémie
- metabolická alkalóza
- edém mozku
Terapie a prognóza
U fulminantního (superakutního) jaterního selhání dochází u většiny netransplantovaných pacientů k úmrtí a jedinou možností léčby je včasná transplantace jater. V některých případech je možné vyléčení, ale závisí na tíži poškození jaterní tkáně a době působení noxy (škodlivého vlivu). Příznivý průběh mohou mít otravy paracetamolem nebo kombinace paracetamolu a alkoholu při včasném podání antidot, dobré výsledky mají i včasně léčené otravy houbami a zřídka fulminantně probíhající žloutenka typu B. Bez transplantace se naopak obvykle neobejde selhání jater při Wilsonově nemoci, akutních uzávěrech cév a většinou žloutenky typu B. Vždy je nutné zvážit možnost transplantace jater. Pro zařazení na čekací listinu transplantace jater musí pacienti s akutním jaterním selháním splňovat Kings College nebo Clichy criteria (záleží na zvyklostech pracoviště).
U chronického selhání jater v terminální fázi je transplantace jediným léčebným řešením.
Zdroj: databáze informací autora, cs.wikipedia.org